O pár dní čaká nás ďalší ročník tohto významného slovenského diaľkového pochodu. Tých ročníkov, ktoré sme už organizovali, je pekná kôpka a ich výpočet by bol nesmierne dlhý a zabral by veľa miesta v tomto článku. Veď si len predstavte, organizoval sa prvý ročník pochodu, po ňom to bol aj druhý ročník, o rok neskôr už to bol zas tretí ročník, štvrtý ročník sme nevynechali, a preto po ňom nasledoval piaty ročník, šiesty ročník nebol jubilejný, ale bol, sedmička je šťastné číslo, preto aj siedmy ročník bol úspešný, ôsmy ročník sme nevynechali a deviatku nosil na chrbte slávny Jožo Golonka, ktorý zabáva divákov ešte aj teraz dávno po tom, čo skončil s hokejom. Aby sa Trnavčania necítili urazení, desiatku nosil kanonier tiež Jožo, ale Adamec, mimochodom reprezentant, výborný strelec, hráč Slovana Bratislava, ktorý hral aj za Trnavu. A tu to malo skončiť, aspoň podľa otcov T-100, trnavských horolezcov. Už ďalšie pochody nechceli organizovať a pritom už v tom čase mal pochod obrovskú popularitu a bohatú účasť turistov. Jedenásty ročník zachránil improvizáciou Juraj Hromkovič spolu s kamarátmi z VD Štart Bratislava. Bol to jediný ročník, ktorý končil v Trnave. No a potom prišiel Peter, ani nie veľmi svätý (beťár skratkársky, ktorý sa stal zakladateľom turistického vedného odboru – optimalizácia trasy), ale zato vynikajúci turista, kamarát a najmä organizátor a ten to ťahal dlhé roky, až sám skončil pod Olympom. Peter skončil a zvolil si netradičný odvoz spod Olympu. Bola to cínová rakva, ale Trnavská stovka neskončila. Nastal novovek Trnavskej stovky, charakterizovaný každoročným nárastom počtu účastníkov. Prežil sa i jubilejný 40. ročník pochodu, ale keď sme nakukli za tie dvere, stál tam už 42. ročník Trnavskej stovky. Prekoná tento ročník v počte účastníkov ten vlaňajší - rekordný? Kedy sa tento nárast zastaví? Niektorí tvrdia, že až vtedy, keď prestaneme tento pochod organizovať. Prestaneme Trnavskú stovku organizovať? No to by nám turisti teda dali. Napriek narastajúcemu počtu zúčastnených turistov a narastajúcim starostiam organizátori majú ešte stále dostatok guráže na organizovanie tohto diaľkového pochodu. Množstvo turistov, účastníkov, nás núti urobiť niekoľko organizačných opatrení. Na samotnej “prevádzkovej” organizácii už nie je ani čo zlepšovať, aj keď vždy sa nájde dajaká maličkosť, ktorú treba riešiť. Jedným z opatrení je odporučenie pre turistov chystajúcich sa na pochod, aby popri naberaní kondície si nacvičovali aj paličkovanie. Nemyslíme tým ručné práce, ale nacvičovanie písania paličkovým písmom. Mnohé ťažko čitateľné mená na účastníckom lístku nám robia trochu problémy, najmä pri štatistikách, vypisovaní diplomov a podobne. Nebojte sa, na tlačive budete mať aj “chlieviky”.
Zásadnejšou organizačnou zmenou je, že Trnavská stovka bude rozdelená do troch samostatných skupín podľa presunových prostriedkov, teda chôdza, beh (rýchly presun) a cyklistika. Každý presunový prostriedok má svojho zodpovedného šéfa, rozdielny čas štartu i úpravu samotnej trasy. Oficiálny štart pochodu je od 6:00 h až do 8:00 h. Kategória bežci a rýchly presun bude mať umožnené štartovať už od 5:00 h, čím si získajú dostatočný predstih pred ďalším štartovným poľom. V čase štartu pešiakov budú bežci už na míle vzdialení od štartu a tým sa dosiahne roztiahnutie peletónu a zabráni prehusteniu turistov na trase. Cyklisti majú na začiatku inú trasu, ale na druhej strane je tu zaradená náročnejšia cyklistická disciplína “vrchárska prémia”. Je to slušný výstup z Pezinka na Pezinskú Babu. To už nie je cykloturistika, ale celkom slušný cyklistický vrchársky výkon. Na tomto úseku trasy si môžu cykloturisti overiť svoju dobrú športovú výkonnosť. V minulosti pri pretekoch Okolo Slovenska bola neraz na Babe vrchárska prémia a teraz tam býva aj cieľ pretekov automobilov do vrchu.
Štart pochodu je Hlavná železničná stanica, pod schodami, Žabotova ulica, v čase 6:00 h – 8:00 h. Na mieste štartu je i možnosť občerstvenia pred náročným pochodom v reštaurácii sponzora T-100. Ideme s dobou, tak ako u lekára ste si mali možnosť vybaviť prednostné ošetrenie, tak pri registrácii pochodu nemusíte postávať v dlhých radoch pod schodami, v reštaurácii (pri objednaní si malinovky, kávy, piva a i) vám zabezpečia prednostnú registráciu. Vy sedíte pri káve a čašník vám vybavuje registráciu. Služby na úrovni doby.
Upozorňujeme, že ukončenie štartu je stanovené na ôsmu hodinu, ale aj kúsok po ôsmej. V prípade väčšieho meškania vlaku, autobusu a i. doporučujeme telefonicky zavolať na štart
(0903 620 653), počkáme (ale nie do obeda). Rovnako pešiaci, ktorí prídu skôr na štart, budú odštartovaní promptne.
Trnavská stovka je zaradená do plnenia podmienok súťaže SSD a MKSD pre turistov stovkárov. Ak chcete takéto ocenenie získať spolu s diplomom a tanierikom, je nutné absolvovať i Teslácku stovku – 2x50 a dosť, ktorá sa organizuje v dňoch 27. - 28. 6. 2015 (sobota - nedeľa). Tento pochod má niekoľko zvláštností. Čuduj sa svete, ale má dĺžku presne sto kilometrov, (čo všetko sa teraz u nás nazýva stovkou), má sa a dá sa absolvovať v časovom rozpätí do 24 hodín. Je to typická lesná stovka. Ráno sa vojde do lesa a potom až na cieľ všetko prebieha v lese. Žiadna dedina či mestečko nestojí v ceste. Štart i ciel je v jednom meste (Bratislava). Pochod má tiež dlhoročnú tradíciu a pochváľme sa, i dobrú organizáciu.
Ivan Nižnan
Milí stovkári!
Zverejňujem upravenú tabuľku úspešnosti po 41. ročníku a pred 42. ročníkom. Organizátori súčasných ročníkov T-100 si žiadali, aby som ich evidoval ako úspešných účastníkov. Vyhovel som im, no podľa týchto kritérií som sa rozhodol zaradiť do tabuľky aj Petra Minárika, ktorý organizoval stovku 25 rokov. Ďalšie poradie je stále v štádiu vývoja, dávam to dokopy. V zozname mám už vyše 1200 mien ľudí, ktorí aspoň raz prišli do cieľa T-100. Stovka sa stala najmasovejším podujatím diaľkovej turistiky v Malých Karpatoch. Teším sa na 42. ročník!
Srdečne zdraví Jožo Rosina
6. - 7.6.2015 TRNAVSKÁ STOVKA 42. ročník
(sobota - nedeľa) TJ ATOM J. Bohunice, TESLA Bratislava
Trasy: 100 km/3309 m, 169 km/5695 m
100 km: Bratislava, hl. žel. st. - Kamzík - Biely Kríž - Tri kamenné kopce - Pezinská Baba - Čermákova lúka - Vápenná - Buková - Dobrá Voda - Brezová pod Bradlom
169 km: pokračovanie z Brezovej pod Bradlom: Myjava - Vrch slobodných - Veľká Javorina - Mikulčin vrch - Kykula - Trenčín, žel.st.
Štart: Bratislava, hl. žel. st. (pod schodami, Žabotova ul.), 6.6.2015, 6.00 h - 8.00 h
Cieľ: 100 km: Brezová pod Bradlom, 7.6.2015 do 8.00 h
169 km: Trenčín, žel.st., 7.6.2015 do 24.00 h
Štartovné: 3 EURA
Iné: akcia je zaradená do plnenia Malokarpatský superdiaľkoplaz (MKSD) a Slovenský superdiaľkoplaz (SSD)
Vedúci: Ing.Vladimír Chrapčiak, Poštová 45, 917 01 Trnava,
tel. z.: 033-599 1312, e-mail: vladimir.chrapciak[zavináč]vuje.sk
Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava, tel.: 0903-620 653
Ahoj Paľo.
V čísle MKD apríl – máj 2015 Jožo Rosina uvádza rebríček počtu účastí na Trnavskej stovke (po tej z roku 2014). Pokiaľ si pamätám, tak v MKD 5/2011 Jožo Rosina uverejnil zoznam účastníkov Trnavskej stovky a ich účastí na nej do konca roku 2010. Podľa tohto zverejnenia mám na T–100 uvedených absolvovaných 19 ročníkov, z toho 18 úspešne. Čo sa týka tohto čísla, nepreveroval som, či je správne alebo nie. Ale od tohto čísla sa odpichujem.
Po odchode Petra Minárika na turistické chodníčky tam hore od roku 2011 T–100 spoluorganizujú Tesla Bratislava a Atóm Jaslovské Bohunice. V roku 2011 som bol požiadaný Ivanom Nižnanom, či by som nepomohol s organizáciou tohto podujatia. Mal som počiatočné námietky, práve pre tento rebríček, či mi bude vôbec započítané absolvovanie T-100. Ivan niekoľko raz zdôrazňoval, a aj zdôrazňuje (a Chrapčiakovi to stále vyhadzuje na oči – naposledy 13.5.2015 v Albatrose), že spoluorganizátori, ktorí sa nachádzajú na kontrolách tejto akcie, majú započítanú túto akciu do plnenia VOPT, teda, že túto akciu aj absolvovali. Tak to beriem a v rokoch 2011 – 2014 som bol na štarte T – 100 a v roku 2014 aj na kontrole na Rosničkovej lúke. Mám z týchto rokov aj diplomy.
A čuduj sa svetu, Rosina uverejní znova zoznam v MKD č. 4 – 5/2015, kde pri mojom mene svieti oznam, že na T – 100 mám ukončených 21 ročníkov, z toho 20 úspešne. Poslednýkrát T-100 som sa podľa Rosinu mal zúčastniť v roku 2013. Samozrejme o roku 2014 nehovorí, pretože ako úspešný stovkár (rozumej Rosina) v roku 2014 neprešiel cez Rosničkovú lúku (to na tej kontrole som bol ja). Tak si to asi potrebuje nejako naštelovať.
Ak má byť pravda, že organizátori majú mať započítané absolvovanie akcie, tak mi to vychádza, že keď v roku 2010 som mal 19 ročníkov a keď k tomu prirátam ročníky 2011 – 2014 (vypisujem slovom plus štyri ročníky), tak to číslo malo byť 23 ročníkov a nie 21 ročníkov ako uvádza Rosina.
Spracoval som do prehľadnej tabuľky všetkých tých organizátorov T–100 (ktorí sú uvedení aj v rebríčku za rok 2014 aj v rebríčku za rok 2010), čo robili kontroly v rokoch 2011 – 2014. Bol by som uviedol aj Bahura alebo Mariána Nižnana alebo Petra Hrdličku, ale tí sa v publikovaných zoznamoch nenachádzajú.
Matematika je jasná. Ivan Nižnan má započítané naviac dva ročníky (viem o tom, že viackrát reklamoval nižší počet započítaných ročníkov, takže mu to asi dali na pravú mieru), Peter Bada a Ty máte započítaných o jeden ročník menej a ja mám započítané o dva ročníky menej.
Daj to Ivanovi. Snáď spraví také kroky, aby sa takéto problémy už neopakovali. Tieto problémy sa opakujú od roku 2011 rok čo rok.
Ahoj, Peter Groman
Ešte poznámka k zoznamu účastníkov T-100 v roku 2015
Pri vyhodnocovaní úspešného absolvovania Trnavskej stovky došlo k zámene kontrolných lístkov medzi účastníčkami Silvie Sklenárovej a Lindy Nemcovej, tak sa stalo, že v zozname účastníkov je nesprávne uvedené, že celú trasu T-100 absolvovala Silvia Sklenárová, pričom v skutočnosti celú trasu prešla Linda Nemcová. Za nedopatrenie sa ospravedlňujeme.
Pavol Šoula